Mercedes-Benz: Historia Marki

Mercedes-Benz, jedna z najbardziej rozpoznawalnych marek na globalnym rynku, posiada fascynującą historię, sięgającą aż XIX wieku. Początki marki nie były jednak tak jednoznaczne, jak mogłoby się wydawać. Jej geneza wiąże się z dwoma niezależnymi przedsiębiorstwami założonymi przez utalentowanych konstruktorów – Karla Benza i Gottlieba Daimlera.

Obaj pierwotnie prowadzili odrębne przedsiębiorstwa, a ich początkowa rywalizacja ewoluowała w kierunku powstania jednego potężnego koncernu motoryzacyjnego. To partnerstwo zmieniło oblicze branży motoryzacyjnej, ustanawiając nowe standardy na przestrzeni lat. Jak przebiegała ta fascynująca podróż marki Mercedes-Benz? Odkryjesz więcej szczegółów, zgłębiając historię tej wyjątkowej marki, która od lat kształtuje światowy rynek motoryzacyjny. Zapraszamy do lektury, aby zgłębić tajniki tej ikonicznej marki.

Pierwszy założyciel z Mannheim

Pierwszym z założycieli marki był Karl Benz. Młody inżynier od najmłodszych lat pragnął skonstruować pojazd, który dzięki zastosowaniu silnika spalinowego zastąpi konie. Zaraz po skończeniu studiów w 1871 roku, Karl wraz ze wspólnikiem – Augustem Ritterem założył swoją pierwszą firmę. Kilka lat później, bo w 1883 roku, Karl postanowił założyć kolejną firmę mieszczącą się w Mannheim. Nowy twór nazywał się Benz & Cie. Rheinische Gasmotoren-Fabrik.

Już trzy lata po założeniu Benz & Cie. został ukończony i opatentowany pierwszy prototyp samochodu. W 1888 roku odbyła się pierwsza w historii podróż pojazdem napędzanym silnikiem spalinowym. Żona Karla Benza – Bertha postanowiła wybrać się ze swoimi synami, Patent-Motorwagen Nummer 3, do swojej matki, która mieszkała w odległości około 100 km od Mannheim. Dzięki temu wydarzeniu, o projektach jej męża zrobiło się głośno w całym kraju, a Benz zyskując tym samym nowych inwestorów, mógł w kolejnych latach rozwijać coraz to nowocześniejsze konstrukcje.

Patent-Motorwagen Nummer 3

Drugi założyciel z Cannstatt

Drugim z założycieli późniejszego koncernu Daimler-Benz AG był Gottlieb Daimler. Wraz ze swoim przyjacielem i biznesowym wspólnikiem Wilhelmem Maybachem stworzył firmę Daimler Motoren Gesellschaft Przedsiębiorstwo z mniejszymi i większymi problemami prężnie się rozwijało i produkowało coraz to nowocześniejsze i szybsze pojazdy napędzane silnikami spalinowymi.

Ważną osobą w historii tej firmy okazał się niejaki Emil Jellinek. Był to dyplomata i biznesmen, który upodobał sobie konstruowane przez DMG pojazdy. Emil, biorąc regularnie udział w wyścigach i sprzedając samochody tej marki, oczekiwał od Gottlieba i Wilhelma coraz to szybszych i mocniejszych pojazdów. Tak też w 1900 roku powstał pierwszy mercedes o nazwie 35HP. Jellinek będąc pomysłodawcą tego pojazdu, mógł nadać nazwę tego samochodu. Co warte odnotowania, nazwa mercedes wzięła się od pseudonimu, którym posługiwał się Emil podczas startów w wyścigach, a także tego, że Mercedes to imię jego córki, którą chciał tym samym uhonorować.

Mercedes-Benz połączenie obu firm

Okres przed I wojną światową był stosunkowo stabilny dla obu firm. Jednak sytuacja gospodarcza znacząco się pogorszyła po zakończeniu konfliktu, co skłoniło obie przedsiębiorstwa do zjednoczenia sił, co miało miejsce w 1926 roku. W tym właśnie roku powstał koncern Daimler-Benz AG. Pierwsze oficjalnie wyprodukowane modele Mercedesa pod tą nową marką to W 02 i W 03.

Kolejne lata przyniosły producentowi coraz lepsze rezultaty. Sprzedaż samochodów stale rosła, a marka systematycznie rozwijała i doskonaliła swoje modele pod względem technicznym i wizualnym. Przykładem tego postępu jest wprowadzenie pierwszego Mercedesa wyposażonego w hamulce hydrauliczne oraz pełni niezależne zawieszenie.

Mercedes-Benz Typ S

Kolejne lata spółki Mercedes-Benz

Wybuch II wojny światowej zatrzymał rozwój firmy, a odbudowa pozycji po jej zakończeniu zajęła następne dwa lata. Marka Mercedes zdołała jednak wrócić do formy sprzed wojny i systematycznie zwiększała produkcję samochodów, rozwijając sieć dystrybutorów na całym świecie (178 miejsc w 1955 roku). W latach 50. Daimler-Benz AG skupił się na poprawie bezpieczeństwa w swoich pojazdach. Na uwagę zasługuje tutaj np. opracowanie koncepcji kontrolowanej strefy zgniotu.

Lata 60. i 70. to okres dalszego rozwoju, stawiającego na innowacyjność i technologię, którą oferował Mercedes. Marka eksperymentowała z takimi nowinkami, jak np. silnik Wankla, czy nowocześniejszymi jednostkami doładowanymi i wysokoprężnymi. Właśnie w tych latach do marki na długi czas przylgnęła łatka produkowania „pancernych samochodów”. Wszystko dzięki wprowadzeniu do gamy pięciocylindrowego silnika diesla o pojemności 3 l, który charakteryzował się ponadprzeciętną wytrzymałością, w porównaniu z konkurencją. Marka Mercedes nie zapomniała o rozwoju w dziedzinie bezpieczeństwa. Koncern jako pierwszy wprowadził system ABS czy ESP, które dziś są obowiązkowym wyposażeniem samochodów w większości krajów na świecie.

Mercedes-Benz w123

Mercedes-Benz i marki zależne na przestrzeni lat

Czy wzorem pozostałych konkurentów Daimler-Benz AG mógł na przestrzeni 100 lat pochwalić się w „swoim CV” posiadaniem jakichś innych marek? Odpowiedź brzmi – tak, jak najbardziej! Z tak bogatą historią i możliwościami Daimler był w stanie pozwolić sobie zakup innych przedsiębiorstw, które potrzebne były temu koncernowi do rozwoju lub do zwiększenia swojego prestiżu. Warto wymienić tu Audi, które na krótko zagościło w szeregach tego producenta początkiem lat 60. XX w.

Inną marką wartą przytoczenia jest, co ciekawe, Maybach. Po odejściu w 1909 roku Wilhelma Maybacha z firmy noszącej jeszcze wtedy nazwę DMG (Daimler Motoren Gesellschaft) założył on własne przedsiębiorstwo, które trudniło się konstruowaniem i produkcją silników oraz w późniejszym czasie luksusowych samochodów. Okres II wojny światowej sprawił, że firma nie przetrwała i zniknęła z rynku na przeszło 50 lat. Pod koniec lat 90. Mercedes postanowił wskrzesić swoją dawno zapomnianą markę i zaprezentował dwa prototypy noszące nazwy 57 i 62. Jednakże jako marka sama w sobie nie przetrwała zbyt długo, bo niespełna 10 lat. Obecnie Maybach jest najbardziej luksusową wersją poszczególnych modeli Mercedesa.

Maybach 57

AMG – Legendarny tuner a później specjalny dział Mercedesa

W 1988 roku do koncernu dołączyła firma o enigmatycznej nazwie – AMG. Przedsiębiorstwo to specjalizowało się w modyfikowaniu fabrycznych modeli Mercedesa, przekształcając je w wyjątkowo szybkie i potężne pojazdy. Ze względu na osiągnięcia i renomę, jakie zdobyło AMG, Daimler zdecydował się na jego zakup i integrację z własnymi strukturami. Początkowo współpraca koncentrowała się głównie na obszarze motorsportu, jednak w kolejnych latach zaowocowała powstaniem unikalnych modeli seryjnych Mercedesa, takich jak współczesne CLA45s AMG czy Mercedes-AMG GT 63 S E Performance.

Modele Mercedesa dostępne w naszej wypożyczalni samochodów w Gdańsku

Odkryj doskonałość jazdy z naszą różnorodną flotą Mercedesa, obejmującą:

Zdobądź klucz do niezapomnianych przeżyć za kierownicą tych unikatowych modeli i zrealizuj swoje marzenia o idealnej podróży.

Wypożyczalnia samochodów luksusowych w Gdańsku

Wypożyczalnia Samochodów Luksusowych w Gdańsku – Ekskluzywna Podróż Z Mercedesem

Marzysz o podróży luksusowym samochodem? Nasza wypożyczalnia samochodów luksusowych w Gdańsku spełni Twoje oczekiwania. Oferujemy flotę luksusowych Mercedesów, które zapewnią niezapomniane wrażenia z jazdy.

Mercedes S – Elegancja i Moc:

Różnorodność Mercedesów dla Twojego komfortu:

Wynajmij Mercedesa z nami i doświadcz luksusu na drodze. Zaplanuj swoją niezapomnianą podróż już dziś!

Zalety naszej wypożyczalni samochodów luksusowych Gdańsk:

Zobacz także: WYNAJEM DŁUGOTERMINOWY GDAŃSK: WYMIANA SAMOCHODU CO MIESIĄC

KONTAKT

Biuro Obsługi klienta:

+48 58 733 50 50

bok@mestenza.com

Szybka rezerwacja :

+48 507 1111 66

Wypełnij formularz rezerwacyjny. Nie zwlekaj!