Przewodnik Trójmiasto – Gdańsk

Jakie są najciekawsze miejsca Trójmiasta?

Trójmiasto, czyli Gdańsk, Gdynia i Sopot są jedną z najbardziej obleganych destynacji turystycznych w naszym kraju. Wiąże się to nie tylko z sezonem wakacyjnym, ale w zasadzie każdą porą roku, bo niezależnie od miesiąca, każdy podróżujący znajdzie coś dla siebie.

przewodnik-turystyczny-gdansk-gdynia-sopot-trojmiasto Rafał Grzebin

Noclegi w Trójmieście

Latem warto odpowiednio wcześniej zatroszczyć się o nocleg. Bez znaczenia czy wybieramy się do Gdańska, Sopotu czy Gdyni na portalach internetowych znajdziemy wiele ofert hoteli, pensjonatów, kwater prywatnych, a nawet campingów – warto jednak wybrać miejsce, które będzie odpowiadało naszym oczekiwaniom oraz wybranym aktywnościom. Zdarza się, że w sezonie jest o to naprawdę trudno.

Jak dojechać do Trójmiasta?

Kolejną rzeczą, którą warto przemyśleć jest transport. Oczywiście, najłatwiej będzie wybrać się własnym samochodem. Jednak czy to najlepsze rozwiązanie? Szybko i ekonomicznie można dotrzeć także autobusem, busem lub (w zależności od miasta) samolotem czy pociągiem. Jeśli wybierzemy którąś z dwóch ostatnich opcji, warto zorganizować sobie transport z lotniska / dworca. Idealnym rozwiązaniem jest wypożyczalnia samochodów. Nasza wypożyczalnia samochodów Mestenza oferuje podstawienie auta na wskazane przez klienta miejsce w Gdańsku, Gdyni, Sopocie, a nawet do innych wybranych miejscowości. To jest bardzo popularna opcja wśród turystów. Przede wszystkim to komfort i wygoda podczas poruszania się po Trójmieście. Szczególnie, że w ofercie naszej wypożyczalni samochodów oferujemy takie samochody jak ogromny amerykański Cadillac Escalade, sportowe Infiniti Q50 i Subaru WRX, crossover Infiniti QX30 Luxe Tech, a nawet dostawczego w pełni elektrycznego Nissana!

Rafał Grzebin
Infiniti Q50 Sport wypożyczalnia samochodów Mestenza Rafał Grzebin
Samochód na ślub, event, spotkanie biznesowe Rafał Grzebin
Elektryczny van Nissan e-NV200 - ładowanie. Wypożyczalnia samochodów Mestenza Rafał Grzebin.

W trakcie pobytu warto skorzystać z wodnych wycieczek, bowiem z każdego z trzech miast kursuje Tramwaj Wodny na Hel.

GDAŃSK

Fontanna Neptuna

Ten 650-kilogramowy posąg można uznać za najbardziej charakterystyczną wizytówkę Gdańska – każdy, kto odwiedza miasto, wraca chociaż z jedną jego fotografią. Jedną z legend dotyczących fontanny tłumaczy powstanie słynnej gdańskiej nalewki – Goldwasser. Według niej Neptuna oburzyło marnotrawstwo, którym wykazują się osoby wrzucające monety do studni. Uderzył trójzębem z wielką siłą w wodę i rozbił monety w drobne złote płatki, które zanurzone są w ziołowym likierze Goldwasser.

Ratusz Głównego Miasta

To jeden z bardziej charakterystycznych budynków Gdańska. Najstarsze fragmenty ratusza pochodzą z XIV wieku. W następnych okresach był on jednak wielokrotnie rozbudowywany, a efektem jest piękna gotycko-renesansowa budowla.

Droga Królewska

Nazwa ta została nadana ul. Długiej oraz jej przedłużeniu – ulicy Długi Targ w związku z uroczystymi wjazdami polskich monarchów do miasta. Pierwszym uroczyście witanym na niej królem był Kazimierz Jagiellończyk w 1457 roku.

Długie Pobrzeże

Ten nadwodny deptak ciągnący się wzdłuż zachodniego brzegu Motławy, obecnie pełen jest kawiarni i restauracji. Znajdują się tu tzw. bramy wodne, statki oraz najsłynniejszy Żuraw w Polsce.

Brama Żuraw

Zabytkowy dźwig portowy i jedna z bram wodnych Gdańska, która mieści się nad Motławą, na końcu ulicy Szerokiej. Ta o nieznanym wyglądzie istniała już w 1363 roku, a z 1367 roku zachowała się łacińska wzmianka o dźwigu caranum. W obecnym kształcie Żuraw zbudowano w latach 1442-1444. Spełniał on dwie funkcje – służył do stawiania masztów i przeładunku towarów oraz był bramą miejską.

Ulica Mariacka

Początków jej istnienia można doszukiwać się już w I poł. XIV wieku, a tym, co ją wyróżnia, to zachowane przedproża. Bogata dekoracja rzeźbiarska i snycerska, wąskie brukowane przejścia pomiędzy szeregiem domów – tak kiedyś wyglądał Gdańsk.

Korona Gdańska

Konkatedralna Bazylika Mariacka zwana często „Koroną Gdańska” jest największą w Europie świątynią wybudowaną z cegły  i wspaniałym przykładem sztuki gotyckiej. Potężne jej mury i wieże wznoszą się wysoko nad panoramą miasta oraz nad rozległą okolicą.

Kamień węgielny położono w 1343 roku i budowla powstawała etapami przez 159 lat. Swoim rozmachem budzi niesamowite wrażenie, a wnętrze skrywa liczne zabytki średniowiecznych mistrzów, jak „Pieta” czy „Piękna Madonna Gdańska” oraz dzieła późniejszych epok. W kościele można zobaczyć także kopię tryptyku „Sąd Ostateczny” Hansa Memlinga (1467-73), którego oryginał jest przechowywany w Muzeum Narodowym w Gdańsku. Najbardziej niezwykłym zabytkiem jest trzykondygnacyjny zegar astronomiczny Jana Düringera z 1470 roku o wysokości 14 metrów. Szczególnie warto go zobaczyć w czasie pokazu, który zaczyna się codziennie o 11:55.

Sama bazylika ma długość 105,2 m, szerokość w transepcie 66,2 m. Kubatura wynosi 155 000 m. Na 26 wolno-stojących filarach wspiera się wspaniałe sklepienie gwiaździste i kryształowe.

Muzeum II Wojny Światowej i Westerplatte

Mimo iż wielu historyków uważa, że druga wojna światowa rozpoczęła się od ataku bombowego na Wieluń, to symbolem wydarzenia jest ostrzał polskiej składnicy wojskowej na Westerplatte przez niemiecki pancernik Schleswig-Holstein oraz atak na budynek Poczty Polskiej w Gdańsku. To główny powód dla którego to właśnie w tym mieście powstało muzeum upamiętniające te tragiczne wydarzenia.

Warto odwiedzić również Westerplatte, gdzie znajdują się Wartownia nr 1 – główny punkt polskiej obrony we wrześniu 1939 oraz Pomnik Obrońców Wybrzeża upamiętniających tych, którzy zginęli w walkach.

Europejskie Centrum Solidarności

To właśnie tu wszystko się zaczęło: Solidarność, Okrągły Stół, a w końcu upadek komunizmu w Polsce. Chociaż od wydarzeń minęło już wiele lat, pamięć tamtych dni jest tu wciąż żywa i podtrzymywana przez funkcjonujące w pobliżu stoczni Europejskie Centrum Solidarności. Poświęcone jest ono historii Solidarności oraz ruchom opozycyjnym, które doprowadziły do wielu ważnych przemian. Efektowna bryła przypominająca stalowy statek bardzo dobrze pasuje do zabudowań i urządzeń stoczniowych. Równie dobrze wygląda budynek w środku. Połączenie rdzawej stali, szkła oraz roślinności nadaje mu wyjątkowy charakter.

Archikatedra Oliwska

Archikatedra Oliwska o długości 107 metrów jest najdłuższym średniowiecznym kościołem w Polsce, a do tego bogato zdobionym. 23 przeważnie barokowe i rokokowe ołtarze, XVII-wieczne obrazy, kaplice, płyty nagrobne, zabytkowe baldachimy, to tylko niektóre zabytki, które można podziwiać w jej wnętrzu. Najbardziej znanym zabytkiem są rokokowe organy ozdobione 25 figurkami aniołków grających na różnych instrumentach oraz składające się z 7876 piszczałek. Podniosła muzyka rozchodząca się po posiadającym znakomitą akustykę kościele, a dodatkowo figurki poruszające się podczas gry, tworzą niesamowity spektakl, na długo pozostający w pamięci.

Wypożyczalnia samochodów Gdańsk

Wypożyczalnia samochodów luksusowych, premium i sportowych w Gdańsku. Oferujemy wynajem aut innych niż wszystkie. Unikalne, niespotykane, wyjątkowe samochody w atrakcyjnych cenach. Samochody inne niż w konkurencyjnych wypożyczalniach. “Luksus i przyjemność z jazdy nie muszą być drogie! Sprawdź naszą ofertę wynajmu samochodów: Gdańsk, Sopot, Gdynia, Trójmiasto.” – mówi Rafał Grzebin, prezes i pomysłodawca wypożyczalni samochodów Mestenza z Gdańska. Na specjalne życzenie podstawiamy samochody w dowolnie wybrane miejsce: lotnisko, hotel, dworzec, dowolnie wybrane miejsce w Polsce i na terenie Unii Europejskiej.

Zachęcamy do zapoznania się z ofertą przestronnych i komfortowych VANów oraz potężnego amerykańskiego Cadillaca Escalade. Są to samochody idealne na wyjazd z rodziną na święta lub ferie. Ponadto tylko teraz w specjalnej promocji!

Potrzebujesz samochodu? Sprawdź ofertę wypożyczalnia samochodów Gdańsk.

Wypełnij formularz rezerwacyjny. Nie zwlekaj!