Kaszuby: Odkryj tajemnice malowniczego regionu dzięki usługom wynajmu samochodu w Gdańsku

Zaplanuj wymarzoną podróż po urokliwych Kaszubach dzięki usługom wynajmu samochodu w Gdańsku. Odkryj ukryte tajemnice tego malowniczego regionu i ciesz się niezależnością, swobodą oraz wygodą podróżowania. Zarezerwuj już teraz i przeżyj niepowtarzalną przygodę na pięknych Kaszubach!

Kaszuby – z dala od miejskiego zgiełku. Wynajem auta Gdańsk

Masz ochotę na wypad za miasto, z dala od całego tego miejskiego zamieszania? Sprawdź Kaszuby – jedno z najpiękniejszych regionów w Polsce! Aby tam się dostać i swobodnie poruszać, polecamy wynająć samochód z naszej wypożyczalni samochodów w Gdańsku. To naprawdę wygodne!
Kaszuby to prawdziwy raj dla miłośników natury. Znajdziesz tam gęste lasy, czyste jeziora i malownicze pagórki, które zapierają dech w piersiach. Wynajmując samochód w Gdańsku, możesz rozpocząć swoją trasę właśnie tam i będziesz mógł odkryć wszystkie te piękne zakątki według swojego planu. Możesz zatrzymać się w urokliwych wioskach, spróbować lokalnej kuchni i cieszyć się prawdziwym spokojem, jaki oferuje region Kaszub.

Przygoda na własnych warunkach: Wynajem samochodu w Gdańsku

Marzysz o prawdziwej przygodzie na własnych warunkach? Wynajem samochodu w Gdańsku to idealne rozwiązanie! Dzięki temu będziesz miał pełną swobodę podróżowania i niezależność, by odkryć uroki Kaszub. Przygotowaliśmy dla Ciebie wyjątkową trasę po największych atrakcjach turystycznych po regionie Kaszub zaczynając od Gdańska.

  1. Gdańsk to doskonałe miejsce do rozpoczęcia swojej podróży. Po prostu wynajmij samochód i wyruszaj w drogę!

Starówka – Nie możesz odwiedzić Gdańska i nie zobaczyć jego malowniczej Starówki. Spaceruj po Długim Targu, podziwiaj kolorowe kamienice i zobacz Złotą Bramę.

Żuraw – Ten średniowieczny dźwig portowy jest jednym z symboli Gdańska. Możesz wejść na górę, skąd rozciąga się wspaniały widok na miasto.

Zobacz też nasz Przewodnik po Gdańsku: Przewodnik – Gdańsk

2. Sopot – następnym przystankiem na trasie jest Sopot. Z Gdańska do Sopotu to nieco ponad 13 km. Sopot jest jednym z najbardziej znanych i atrakcyjnych miejsc w Polsce. Swój urok i tradycję zachowuje jako kurort nadmorski, oferując jednocześnie bogatą infrastrukturę turystyczną, piękne plaże, zabytkową architekturę i mnóstwo atrakcji dla odwiedzających.

Molo w Sopocie – Wizytówka tego miasta. To najdłuższe drewniane molo w Europie, które jest jednym z najważniejszych atrakcji turystycznych tutaj. Spacerując po molo, możesz podziwiać piękną panoramę Zatoki Gdańskiej i cieszyć się morską bryzą.

Monciak – To główna ulica Sopotu (ul. Monte Cassino), pełna restauracji, kawiarni, butików i sklepów. Spacerując Monciakiem, możesz poczuć puls miasta i zobaczyć kolorowe kamienice.

Zobacz też nasz Przewodnik po Sopocie: Przewodnik – Sopot

Z Sopotu kieruj się do miasteczka Kartuzy: jest to niecała godzina drogi wśród pięknych widoków lasów i polan.

3. Kartuzy – z Sopotu do Kartuz to około 36 km. Malownicze miasto położone w sercu Kaszub, oferuje wiele atrakcji turystycznych, które z pewnością zachwycą. Leży nad czterema jeziorami: Klasztorne Duże, Klasztorne Małe, Mielenko oraz Karczemne.

Kolegiata Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny: to jedno z najważniejszych zabytków miasta i prawdziwa perła kaszubskiej architektury sakralnej. Ten imponujący kościół, którego budowa rozpoczęła się w XIV wieku, stanowi ważne miejsce kultu religijnego dla mieszkańców Kartuz i okolicznych miejscowości.

Zobacz na mapie: Kolegiata w Kartuzach

Galeria ,,Refektarz”:

jest to galeria sztuki współczesnej w Kartuzach. Wchodzi w skład zespołu poklasztornego – jest jedną z ważniejszych pamiątek po obecności zakonników na tych ziemiach.
Galeria otwarta:
poniedziałek nieczynne
wtorek-piątek od godz. 10.00 do 16.00
sobota-niedziela od 10.00 do 14.00
Ceny biletów:
Ulgowe 2 zł
Normalne 3 zł

Muzeum Kaszubskie: posiada bogatą kolekcję eksponatów, które przedstawiają różnorodne aspekty kaszubskiego dziedzictwa. Możesz zobaczyć tradycyjne stroje ludowe, unikalne rzeźby, a także meble, ceramikę i inne przedmioty codziennego użytku, które odzwierciedlają kaszubską kulturę i sztukę.

Zobacz na mapie: Muzeum Kaszubskie w Kartuzach

Muzeum Kaszubskie im. F. Tredera w Kartuzach jest czynne przez cały rok!
Godziny otwarcia muzeum w lipcu i sierpniu:
wtorek – sobota
9:00 – 17:00
niedziela
10:00-17:00
Godziny otwarcia muzeum poza sezonem tj. od września do końca czerwca:
wtorek – piątek 8.00 – 16.00
sobota 9.00-15.00
niedziela nieczynne
poniedziałek nieczynne

Cennik:
16 zł z VAT normalny
8 zł z VAT ulgowy
Opłata za przewodnika po Muzeum: 60 zł z VAT
Lekcja muzealna: od 3,50 zł
Lekcje przedszkolne: 3,50 zł

Hotel Spichrz z restauracją Spichrz Pod Sytą Gęsią – warto odwiedzić hotel, który oferuje tradycyjną kuchnię kaszubską, gdzie możesz spróbować przede wszystkim potraw z gęsiny ryb, oraz grzybów.

Zobacz na mapie: Hotel Spichrz / Browar Lubrow

Kartuzy –> Zamek w Łapalicach: ok. 6 km

4. Łapalice – Zamek w Łapalicach: Wieś jest znana z powodu rozpoczętej w 1979 roku budowy zamku, należącego do gdańskiego rzeźbiarza Piotra Kazimierczaka. Z powodu braku środków właściciel nie ukończył budowy. Prace budowlane rozpoczęto na podstawie pozwolenia na budowę domu jednorodzinnego z pracownią. Jednak ostatecznie ceglany obiekt ze 170 m² urósł do 5-6 tys. m² i zaczął przypominać renesansową rezydencję, zyskując miano największej samowoli budowlanej na Kaszubach. [żródło: Wikipedia].

Zobacz na mapach: Nieukończony “zamek” w Łapalicach

Zamek w Łapalicach –> Garcz (początek Drogi Kaszubskiej): 5,2 km

5. Droga Kaszubska – jest to przepiękna trasa turystyczna, którą pokonuje się przede wszystkim samochodem, rozciągająca się na ponad 20 kilometrów. Prowadzi przez 7 jezior oraz urokliwe wsie i lasy, oferuje niezapomniane widoki i możliwość poznania autentycznego kaszubskiego krajobrazu. Trasa przechodzi poprzez kaszubskie wsie: Chmielno, Zawory, Ręboszewo, Brodnicę Dolną, Ostrzyce i Wieżycę. Szlak kończy się na zbiegu drogi z Wieżycy z szosą Kościerzyna – Żukowo.

Zaczyna się w Garczu, gdzie możesz przespacerować się po pomoście oraz spojrzeć na jezioro Łapalickie.

Następnie kieruj się do Chmielna, gdzie możesz udać się do Parku Kamiennego. Możesz podziwiać na nim wspaniałe widoki na Jezioro Kłodno. Nie zapomnij zwiedzić Chmielna, które posiada sporo atrakcji m.in.: 120-letnie Muzeum Ceramiki Necla, ślady średniowiecznego Grodziska, Ławkę Przyjaźni, czy Galerię Kaszubski Róg.

Dalej jadąc, miniesz Młyn Wodny w Chmielonku. Teraz zmierzaj do punktu widokowego Góra Tamowa. Sam punkt widokowy znany już był w 1913 roku.

Możesz zatrzymać się w Camping Tamowa Wypoczynek Nocleg nad jeziorem Ośrodek wczasowy. To miejsce przeznaczone na piknikowanie i nocleg. Znajdziesz tu kilka domków, sezonowy sklepik oraz plac zabaw dla dzieci.

Zobacz na mapach: Camping Tamowa Wypoczynek Nocleg nad jeziorem Ośrodek wczasowy

Góra Sobótka – Wiatrak koźlak w Ręboszewie: stoi na najpiękniejszym punkcie widokowym Kaszubskiego Parku Krajobrazowego – na szczycie góry „Sobótka“.

Udaj się na jeden z najsłynniejszych punktów widokowych na Kaszubach – Złota Góra. Tutaj poza przepięknym widokiem na szczyt Wieżyca, znajdziesz także pomnik poświęcony Tajnej Organizacji Wojskowej Gryf Pomorski, walczącej podczas II Wojny Światowej z niemieckim okupantem.

Kolejnym punktem postojowym będą Ostrzyce – jest to najsłynniejsza wieś letniskowa Szwajcarii Kaszubskiej. Jednym z najstarszych punktów widokowych na tej trasie jest Jastrzębia Góra. Znajduje się tam także diabelski kamień, których na Kaszubach jest bardzo wiele. Przy okazji możesz wybrać się na spacer Szlakiem Kaszubskich Legend. Jedna z nich o Radunicy opisana jest na muralu pod mostem.

Zobacz na mapach: Ostrzyce

Dalej Droga Kaszubska prowadzi na najwyższy szczyt – Wieżyca (329 m n.p.m.) – jest to góra z pieszymi szlakami prowadzącymi do wznoszącej się nad lasem wieży, z której rozciąga się panoramiczny widok. Zanim jednak tam dotrzesz, możesz zatrzymać się w Stadninie Koni Kolano. Tam niedawno wybudowano punkt widokowy Pawłowa Góra z przepięknym widokiem na Jezioro Ostrzyckie oraz pastwisko.

Zobacz na mapie: Wieżyca

Wejście na wieżę jest płatne oraz nieopodal jest dostępny parking.

Restauracje Drogi Kaszubskiej

Zobacz na mapie: Krzewi Róg Garcz

Zobacz na mapie: Checz u Kaszebe

Zobacz na mapie: RESTAURACJA MODRA SOBOTKA – “PERŁA KASZUB”

Zobacz na mapie: Centrum Rekreacji U Stolëma Noclegi, Spa, Restauracja na Kaszubach

Zobacz na mapie: Smażalnia Ryb “u Edzia”

Wieżyca –> Szymbark: 1,2 km

6. Szymbark – jedną z najbardziej znanych atrakcji w Szymbarku jest Centrum Edukacji i Promocji Regionu, które słynie z niezwykłych obiektów, takich jak dom do góry nogami, najdłuższa deska na świecie, która ma aż 36,83 metra długości i waży 1100 kilogramów!


Wstęp na teren Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku:
Turyści indywidualni: 47 zł / osoba
Bilet z Kartą Dużej Rodziny: 40 zł / osoba
Grupy zorganizowane (co najmniej 25 osób): 40 zł / osoba
Dzieci do lat 6 (nie dotyczy grup zorganizowanych): wstęp bezpłatny

Zobacz na mapie: Centrum Edukacji i Promocji Regionu Szymbark

Szymbark –> Kościerzyna: 15 km

7. Kościerzyna – z Szymbarku do Kościerzyny to 13 km drogi przez malownicze krajobrazy lasów i łąk. Warto odwiedzić Muzeum Kolejnictwa, Muzeum Ziemi Kościerskiej im. dra Jerzego Knyby oraz Muzeum Akordeonu.

Nie zapomnij zwiedzić rynku w Kościerzynie, który pochodzi z XIV wieku. Przejdź się po okolicy podziwiając kolorowe, zabytkowe, często odrestaurowane budowle.

Kościerzyna – Wdzydze Kiszewskie: 17,3 km

8. Wdzydzie Kiszewskie – są położone w sercu Kaszub. Otoczone malowniczymi jeziorami, w tym Jezioro Wdzydze, które jest jednym z największych na Kaszubach. Nie zabraknie także licznych szlaków turystycznych i rowerowych. Koniecznie odwiedź Muzeum – Kaszubski Park Etnograficzny im. Teodory i Izydora Gulgowskich.

W miejscowości znajduje się także Wieża Widokowa. Położona na wzgórzu, wieża oferuje zapierające dech w piersiach widoki na okoliczne jeziora, lasy i malownicze krajobrazy Kaszub.

Całość znajduje się na obszarze Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego – obejmuje obszar ponad 13 tysięcy hektarów i jest domem dla licznych jezior, lasów, torfowisk i rzek. To miejsce, gdzie można odkrywać niesamowite formacje geologiczne, unikalne gatunki roślin i zwierząt oraz podziwiać malownicze krajobrazy.

Wdzydze Kiszewskie –> Park Narododowy Bory Tucholskie: 46 km

9. Park Narodowy Bory Tucholskie – możesz tu znaleźć rozległe kompleksy leśne, jeziora, rzeki i torfowiska. W parku narodowym znajduje się wiele szlaków turystycznych, które pozwalają odkryć jego piękno.

SZLAKI PIESZE W PARKU NARODOWYM BORY TUCHOLSKIE
Szlak czarny „Łącznikowy” – prowadzący z Drzewicza do Pętli Lipnickiego o długości 4,7 km.
Szlak czerwony – który, jest fragmentem większej całości, jaką stanowi „Szlak Kaszubski im. Juliana Rydzykowskiego”. Prowadzi on z Bachorza do Dębu Bartusia. Długość około 10 km.
Szlak zielony – ten także jest składową większej całości „Szlaku Strugi Siedmiu Jezior”. Prowadzi przez Jezioro Małe i Wielkie Gacno, Dąb Bartuś, Jezioro Płęsno i Jezioro Ostrowite. Długość około 22 km.
Szlak żółty „Łącznikowy” – króciutki 1,5 km odcinek łączący Jezioro Dybrzk i Jezioro Jeleń.

SZLAKI ROWEROWE W PARKU NARODOWYM BORY TUCHOLSKIE
Czarny, prowadzący z Drzewicza, przez Dąb Bartuś do Bachorza. Długość szlaku to 8,6 km,
Niebieski, prowadzący do Łąk Józefowskich, Pętli Lipnickiego, Nieryba i Drzewicza. Długość 13 km.
Kaszubską Marszrutą, której niespełna 5 km odcinek zahacza o tereny należące do PN Bory Tucholskie. Od miejscowości Bachorze do Małych Swornegaci.
Kaszubska Marszruta to cztery szlaki biegnące przez Bory Tucholskie.

DĄB BARTUŚ I JEZIORO KACZE OKO

Zobacz na mapie: Dąb Bartuś

Jak dotrzeć?

Skorzystaj z bramy nr 5, która znajduje się nieopodal parkingu, za Bachorzem (patrząc od strony Charzyków). Tutaj zostaw samochód i udaj się na drugą stronę ulicy. Po przejściu przez bramę prowadzącą do parku, idź szlakiem niebieskim.

Drugie wejście znajduje się na początku Małych Swornegaci. Za znakiem miejscowości skręć w prawo. Po przejechaniu około 200 metrów możesz zaparkować i dalej ruszyć pieszo lub rowerem na szlak.

JEZIORO WIELKIE GACNO I MOST W KSZTAŁCIE SERCA

W Parku Narodowym Bory Tucholskie możesz znaleźć wiele pięknych miejsc, których jednym z nich jest jezioro Wielkie Gacno. To popularne miejsce wśród miłośników natury i osób poszukujących odpoczynku w malowniczym otoczeniu.

Pomost w kształcie serca zbudowano, aby pokazać zwiedzającym różnorodność świata roślinnego otaczającego jezioro.

Zobacz na mapie: Jezioro Wielkie Gacno

BORY TUCHOLSKIE I ŁĄKI JÓZEFOWSKIE

Są to ogromne łąki, które możesz zobaczyć w zachodniej części parku. Trasa prowadzi przez różne ekosystemy: las, jeziora i łąki. Jak w przypadku pozostałych ścieżek – trasa nie jest zbyt wymagająca. Jej długość to około 5,5 km.

Jak dojechać?

Pojedź na miejsce postojowe położone niecałe 2 km od wsi Klosnowo. Przejdź przez bramę parku i idź szlakiem czerwonym. Oznakowanie jest charakterystyczne – skośny czerwony pasek na białym tle. Po przejściu całego szlaku wychodzi się w miejscu wejścia.

Zobacz na mapie: Łąki Józefowskie

BORY TUCHOLSKIE I PUNKT WIDOKOWY NA JEZIORO CHARZYKOWSKIE

Punkt widokowy znajduje się na naturalnym wzniesieniu (25 m) na brzegu jeziora, tuż przy drodze prowadzącej z Bachorza do Małych Swornegaci.

Jezioro Charzykowskie jest jednym z największych jezior w całej Polsce (12 miejsce), o długości około 9,5 km i szerokości dochodzącej do 2 km. Jego czysta woda przyciąga turystów chcących skorzystać z możliwości kąpieli, sportów wodnych czy wędkarstwa. Jezioro jest również popularnym miejscem dla żeglarzy, którzy mogą cieszyć się przyjemnością żeglowania po jego spokojnej powierzchni.

Zobacz na mapie: Jezioro Charzykowskie

Bilety wstępu

Jeżeli nie jesteś mieszkańcem gminy Chojnice to musisz zakupić bilet wstępu do parku. Koszt to 3 zł za bilet normalny i 1,5 zł za ulgowy.

Wypożyczalnia aut Gdańsk

Wakacje pełne niezapomnianych przygód czekają na pięknych Kaszubach! Aby czerpać maksimum radości i swobody podczas podróży, skorzystaj z wypożyczalni samochodów w Gdańsku.

Wypożyczalnia samochodów Mestenza Gdańsk

Wyobraź sobie malownicze krajobrazy, urokliwe jeziora i zapierające dech w piersiach widoki. To wszystko możesz odkrywać podróżując dzięki usługom wynajmu auta w Gdańsku.

Wynajem samochodu z Gdańska to idealny punkt startowy dla tych, którzy pragną swobody i niezależności podczas zwiedzania kaszubskiego regionu. Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy wyjątkową trasę po malowniczych Kaszubach.

Od Gdańska aż po najciekawsze zakątki Parku Narodowego w Borach Tucholskich!

Wypożyczalnia aut w Gdańsku oferuje szeroki wybór pojazdów, dostosowanych do Twoich potrzeb i preferencji. Rodzinny wypad? Romantyczna podróż we dwoje? Znajdziesz tutaj odpowiednie auto dla siebie!

Dlatego nie zwlekaj! Skorzystaj z wypożyczalni samochodów w Gdańsku już teraz i odkryj uroki Kaszub za kierownicą własnego pojazdu. Przygoda na Kaszubach czeka na Ciebie!

Pełną ofertę naszych samochodów znajdziesz tutaj: Wypożyczalnia samochodów Gdańsk

Odwiedź naszego Facebooka, a dowiesz się więcej o rabatach i promocjach: Wypożyczalnia samochodów luksusowych Mestenza

KONTAKT

Biuro Obsługi klienta:

+48 58 733 50 50

bok@mestenza.com

Szybka rezerwacja :

+48 507 1111 66

Wypełnij formularz rezerwacyjny. Nie zwlekaj!