Wynajem samochodu w Gdańsku: Trasa Gdańsk – Zamek Niedzica

Zamek Niedzica Pieniny

Podczas wizyty w Małopolsce i podróżowania po malowniczych Pieninach, koniecznie odwiedź Niedzicę. To urokliwe miasto położone w pięknej okolicy, pełnej atrakcji turystycznych.

Niedzica może stanowić doskonale położoną bazę wypadową do odkrywania gór i urokliwych okolic. Również oferuje wiele naprawdę interesujących atrakcji dla turystów. Zachęcamy do zapoznania się z miejscowymi atrakcjami!

Wynajem samochodu w Gdańsku. Gdzie leży Niedzica?

Istnieje kilka powodów, dla których warto odwiedzić Niedzicę i jej okolice. Jednym z nich jest zachwycający krajobraz i malowniczość regionu. Pieniny to jedno z najpiękniejszych pasm górskich w Polsce, rozciągające się na południu kraju i północy Słowacji w Karpatach Zachodnich. Podzielone przez rzekę Dunajec na trzy grupy górskie: Pieniny Spiskie, Pieniny Środkowe i Pieniny Małe. Pieniny Spiskie, rozciągające się na zachód, obejmują tereny od Dursztyna, przez malowniczy przełom czorsztyński, Jezioro Czorsztyńskie ograniczone przez rzeki Białkę i Dunajec, a ich obszar w całości znajduje się w Polsce.

Najwyższym szczytem w Pieninach Spiskich jest Żar (883 m n.p.m.). Pieniny Środkowe stanowią najbardziej interesującą pod względem przyrodniczym i krajobrazowym część tego pasma górskiego, rozciągając się od Niedzicy przez Przełom Dunajca aż po Sromowce, a dalej po Szczawnicę. Znaczna część Pienin Środkowych znajduje się na obszarze Pienińskiego Parku Narodowego. Wśród najbardziej znanych szczytów w tej części Pienin znajdują się Trzy Korony – Okrąglica (982 m n.p.m.), Sokolica (747 m n.p.m.), Czertezik (772 m n.p.m.) oraz Zamkowa Góra (799 m n.p.m.). Niedzica to popularne miasteczko, położone 30 km na wschód od Nowego Targu, nad Zalewem Czorsztyńskim utworzonym na rzece Dunajec.

Historia Zamku w Niedzicy

Zamek w Niedzicy, wzniesiony w I połowie XIV wieku przez Kokosza Berzewiczego, stanowił pierwotnie warownię broniącą północnej granicy Węgier. Mimo że przez wiele lat pozostawał w rękach węgierskich rodów który przeszedł pod panowanie Polski po zakończeniu I wojny światowej, lecz formalnie został włączony do granic Polski dopiero w 1945 roku.

II wojna światowa niestety przyniosła zniszczenia zamku, pozostawiając go w stanie dewastacji. Po okresie prac inwentaryzacyjnych, projektowych i wykonawczych, które były prowadzone przez Kierownictwo Odnowienia Zamku Królewskiego na Wawelu, Ministerstwo Kultury i Sztuki w 1950 roku przekazało zamek Stowarzyszeniu Historyków Sztuki. Od tego czasu Stowarzyszenie, nadal zajmując się obiektem, sprawuje opiekę nad zamkiem.

Obecnie zamek pełni rolę muzeum, oferując fascynującą podróż przez historię. Także udostępnia pokoje gościnne dla odwiedzających. Poza głównym zamkiem, zwiedzający mają również możliwość odkrywania uroków Wozowni i Spichlerza, które dodają dodatkowego uroku temu historycznemu kompleksowi.

Muzeum Zespół Zamkowy w Niedzicy

To istotna atrakcja turystyczna Pienin i Małopolski. Każdy podróżnik, który odwiedza ten region, powinien zobaczyć to wyjątkowe miejsce. Wnętrza zamku górnego i średniego zostały przystosowane na cele muzealne, z pełnym zachowaniem historycznego układu i charakteru obiektu. Muzeum oficjalnie rozpoczęło swoją działalność w 1963 roku.

W ekspozycji zamku zgromadzono zbiory skupiające się na rekonstrukcji wnętrz zamkowych, obejmujące między innymi: więzienie z izbą tortur, izby żupana spiskiego, sypialnię żupana, izby straży, a także komnaty mieszkalne ostatnich właścicieli zamku, czyli rodziny Salamonów. W salach o charakterze historycznym znajdują się również obiekty pochodzące z prac archeologicznych prowadzonych na terenie zamku, a także stare fotografie, które przywracają życie i atmosferę minionych epok.

Dodatkową atrakcją zamku są tarasy widokowe, z których można cieszyć się malowniczym krajobrazem otoczenia.

Nie tylko zamek…

Muzeum Zespołu Zamkowego w Niedzicy to również fascynująca Wozownia która jest usytuowana w sąsiedztwie zamku przy parkingu zamkowym. Wnętrza tej unikalnej przestrzeni przechowują zabytkowe pojazdy konne datowane na lata 1900-1939. Wśród eksponatów znajdują się m.in. bryczki wyprodukowane przez Wytwórnię Braci Buraków z Kielc, pojazdy z dawnych Kresów Wschodnich oraz sanie, ukazujące, jak kiedyś poruszano się po tych terenach.

Kolejnym niezwykłym miejscem, które warto odwiedzić, to Spichlerz – drewniana budowla wzniesiona pod koniec XVIII wieku. Pomimo niewielkich modyfikacji w dalszym czasie zachował swój oryginalny charakter. Ten cenny zabytek, zlokalizowany w obrębie gospodarczej zabudowy folwarku zamkowego, obecnie pełni funkcję wystawy Sztuki Ludowej Spisza. Wszystkie eksponaty prezentowane w Spichlerzu pochodzą z XIX i XX wieku. Budynek ten znajduje się około 150 metrów od zamku, po przeciwnej stronie drogi.

Muzeum jest dostępne dla zwiedzających codziennie w godzinach od 9.00 do 19.00. Natomiast Spichlerz jest otwarty od godz. 9.00 do 17.00. To idealna okazja, aby zgłębić tajemnice historii i kultury tego regionu.

Zalew Czorsztyński

Kolejnym punktem wycieczki po Niedzicy i jej okolicach jest Zalew Czorsztyński. Jezioro Czorsztyńskie to sztuczny zbiornik wodny, rozlewający się u stóp Pienin, między Niedzicą a Czorsztynem. Okolica jeziora zachwyca na tyle, że staje się ulubionym przystankiem dla turystów podróżujących w kierunku Pienin i odkrywających uroki tego regionu. W sezonie letnim plaża jest otwarta, przyciągając licznych turystów. Zalew Czorsztyński powstał dzięki spiętrzeniu wód Dunajca po wybudowaniu tamy wodnej w Niedzicy.

Zalew Czorsztyński

Oprócz relaksu nad wodą i podziwiania pięknych widoków, Zalew Czorsztyński oferuje też wiele innych atrakcji. W sezonie kursują statki wycieczkowe i gondole, umożliwiając turystom podziwianie urokliwej okolicy. Wśród nich znajduje się Zamek Dunajec w Niedzicy oraz ruiny zamku w Czorsztynie, które dodają uroku temu malowniczemu obszarowi.

Wynajem samochodu w Gdańsku – Park rozrywki Spiska Kraina

Park Rozrywki Spiska Kraina to miejsce dla zabawy i wypoczynku, przyciągające zarówno młodszych, jak i starszych gości. Atrakcje są zróżnicowane, zapewniając nie tylko doskonałą zabawę, ale także możliwość nauki i zainteresowania turystów w każdym wieku.

Park Miniatur w Niedzicy to jedna z fascynujących atrakcji, prezentująca w miniaturze liczne budowle z Orawy, Spisza i Podhala. W skali 1:20 można podziwiać najważniejsze zabytki Podtatrza, takie jak Zamki Dunajec, Lubowla, Orawski, Czorsztynski, Pieniński, Czerwony Klasztor, kościół w Dębnie, dwory Tetmajerów w Zubrzycy Górnej i Uznańskich. Park Miniatur obiega również kościoły i sanktuaria związane z ojawieniami maryjnymi, umożliwiając bliższe spojrzenie na miejsca takie jak Lourdes, Fatima, Guadalupe i wiele innych z całego świata.

Spiska Kraina

Park Rozrywki oferuje również wiele innych atrakcji, takich jak park linowy, Małpi Gaj dla najmłodszych, dmuchane zamki, zjeżdżalnie, tunelki a nawet tory przeszkód i wiele innych. Znajdziesz tam trasę Janosika dla młodzieży i dorosłych dodatkowo znajduje się tu Planetarium 3D. Laserowy paintball w tematyce Gwiezdnych Wojen, tory pontonowe oraz Golden Bungee to kolejne atrakcje, które dostarczą niezapomnianych wrażeń.

Inne atrakcje w Niedzicy i okolicach:

Gdańsk – Niedzica Zamek: Podróż Przez Uroki Polskich Krajobrazów

Podróż z Gdańska do Niedzicy w Małopolsce to przygoda przez różnorodne krajobrazy Polski. Zdecydowanie polecamy wybór podróży samochodem, co pozwoli swobodnie cieszyć się trasą i zwiedzaniem miejsc po drodze.

Rozpoczynając swoją podróż w Gdańsku, nie zapomnij udać się do najciekawszych atrakcji turystycznych w tym miejscu. Szczególnie polecamy nasz Przewodnik po Gdańsku i okolicach. Wystarczy jeden dzień by zobaczyć wiele nieoczystywistych propozycji. Zobacz teraz!

>>> Przewodnik Gdańsk <<<

Atrakcje turystyczne po drodze

  1. Kraków – Miasto Królów: Zatrzymaj się w Krakowie, mieście bogatym w historię i kulturę. Wizyta na Wawelu, Starym Mieście oraz w Sukiennicach to niezapomniane doświadczenie.
  2. Zakopane – Perła Tatr: Skręć na chwilę na południe żeby odwiedzić Zakopane czyli urokliwe miasto położone u stóp Tatr. Spacer po Krupówkach, przejażdżka Koleją Linową na Gubałówkę – to tylko niektóre z atrakcji.
  3. Pieniński Park Narodowy: Po dotarciu do Niedzicy, nie zapomnij odwiedzić Pieniński Park Narodowy. Trzy Korony, Przełom Dunajca i jezioro Czorsztyńskie to miejsca, które z pewnością zachwycą.

Zobacz całą trasę tutaj: Gdańsk – Niedzica

Wynajem Samochodu w Gdańsku

W celu pełnej swobody i komfortu w trakcie podróży, zalecamy wynajem samochodu w Gdańsku. To wygodne rozwiązanie, pozwalające na elastyczne planowanie postojów i dojechanie do miejsc mniej dostępnych komunikacją publiczną.

Gdańsk i Niedzica to dwa odległe od siebie skarby Polski, a podróż między nimi to prawdziwa przygoda. Odkryj różnorodność krajobrazów, smakuj lokalnej kuchni i ciesz się niezapomnianymi chwilami na trasie z Gdańska do Niedzicy!

Zobacz także: NAJPIĘKNIEJSZE DROGI W EUROPIE: TRASA TRANSFOGARSKA

KONTAKT

Biuro Obsługi klienta:

+48 58 733 50 50

bok@mestenza.com

Szybka rezerwacja :

+48 507 1111 66

Wypełnij formularz rezerwacyjny. Nie zwlekaj!