Warunkowy skręt w prawo. Jak prawidłowo manewrować przy zielonej strzałce?

Zastosowanie warunkowej zielonej strzałki to stosunkowo nowa regulacja w polskim prawie drogowym. Wprowadzono ją po raz pierwszy w latach 80. i początkowo nie była to sygnalizacja świetlna, lecz umieszczano ją na tabliczkach. Od tego czasu, wywołuje ona kontrowersje, a przepisy dotyczące jej używania ulegają ciągłym zmianom. Ostatnie nowelizacje przepisów dotyczących ruchu drogowego wymagają, aby warunkowe światło w prawo było używane jedynie na skrzyżowaniach bezkolizyjnych. To właśnie z tego powodu zielona strzałka staje się coraz rzadszym widokiem na polskich drogach.

W niniejszym tekście omówimy, jak bezpiecznie skręcać przy zielonej strzałce, dbając o własne bezpieczeństwo oraz innych uczestników ruchu drogowego. Przyjrzymy się również konsekwencjom ignorowania warunkowej strzałki w prawo.

Warunkowa strzałka w prawo – co to jest?

Zjawisko coraz rzadszego pojawiania się zielonej strzałki na polskich drogach, częściowo wynika z ostatnich zmian w przepisach drogowych. Światło warunkowe stało się mniej istotne w miarę wprowadzania inteligentnych systemów zarządzania ruchem drogowym w miastach. Głównym celem tych systemów, jest skuteczne dostosowanie czasu trwania sygnałów świetlnych do natężenia ruchu drogowego, aby unikać tworzenia się korków.

Mimo że zielona strzałka staje się rzadziej stosowanym elementem, nie oznacza to, że możemy jej lekceważyć. Nieprzestrzeganie tego sygnału często skutkuje kolizją, wypadkiem oraz nałożeniem mandatu. Chociaż niektórzy kierowcy mogą uważać warunkową strzałkę w prawo za przestarzałą, zaleca się jej przestrzeganie ze względu na własne bezpieczeństwo.

Zanim przejdziemy do analizy przepisów dotyczących światła warunkowego, zerknijmy na definicję zielonej strzałki według kodeksu drogowego:

Jeżeli sygnalizator S-2 emituje czerwony sygnał jednocześnie z zieloną strzałką, oznacza to, że kierowcom jest dozwolone skręcanie w kierunku wskazanym strzałką na najbliższą jezdnię. Najczęściej spotykane są sygnalizatory z zielonymi strzałkami w prawo.

Czyli, strzałka warunkowa w prawo stanowi sygnał świetlny, który umożliwia skręt w prawo, pomimo czerwonego światła dla ruchu prostopadłego. Jednakże, nie zezwala ona na natychmiastowy przejazd przez skrzyżowanie. Dlaczego zatem stosuje się ten sygnał, skoro obowiązuje czerwone światło, które zazwyczaj oznacza zatrzymanie? Strzałka warunkowa w prawo jest zazwyczaj używana na skrzyżowaniach o dużym natężeniu ruchu. Jej celem jest umożliwienie kierowcom skrętu w prawo bez konieczności oczekiwania na zielone światło dla ruchu prostopadłego. Aby zapewnić przestrzeganie przepisów i zasady bezpieczeństwa, nałożono pewne warunki na korzystanie z zielonej strzałki. Niestety, są one często ignorowane przez niektórych kierowców. O jakie warunki chodzi?

Warunkowy skręt w prawo – przepisy

Pamiętaj, że strzałka warunkowa w prawo to jedynie sygnał warunkowy i nie zawsze jest aktywowana. W przypadku jej braku należy być ostrożnym i oczekiwać na zielone światło dla ruchu prostopadłego. Korzystanie ze strzałki warunkowej nie daje uprawnienia do natychmiastowego przejazdu przez skrzyżowanie.

Podczas skrętu w prawo na skrzyżowaniu z zieloną strzałką ważne jest przestrzeganie kilku istotnych zasad bezpieczeństwa. Poniżej znajdują się wytyczne dotyczące postępowania na skrzyżowaniu z zieloną strzałką:

*Kierowca, który nie przestrzega zasad bezpieczeństwa podczas skrętu w prawo na skrzyżowaniu z zieloną strzałką, może być ukarany mandatem karnym.

Warunkowy skręt w prawo – mandat

Według danych policyjnych z roku 2022 odnotowano 21,3 tysiąca wypadków drogowych, z czego 19373, czyli ponad 90%, było wynikiem błędów kierowców. W tych tragicznych zdarzeniach zginęło 1621 osób, a 22834 odniosły obrażenia. Chociaż po wprowadzeniu bardziej restrykcyjnych przepisów, liczba wypadków systematycznie maleje, to jednak nadal pozostaje zatrważająco wysoka.

Niemal wszystkie te sytuacje wynikają z systematycznego łamania przepisów drogowych przez kierowców, takich jak: nieustępowanie pierwszeństwa pieszemu na przejściu czy ignorowanie sygnalizacji świetlnej.

W związku z tym nie powinno dziwić, że za nieprawidłowy skręt na skrzyżowaniu z zieloną strzałką grozi kierowcy mandat karny. W 2023 roku wprowadzono nowy taryfikator, przewidujący surowsze kary za wybrane wykroczenia drogowe.

  1. Aktualnie, jeśli kierowca nie zatrzyma się przed wjazdem na skrzyżowanie na zielonej strzałce, grozi mu mandat w wysokości 100 zł oraz 6 punktów karnych (wcześniej grzywna wynosiła 100 zł bez dopisywania punktów).
  2. Przekroczenie skrzyżowania tuż po zgaśnięciu zielonej strzałki traktowane będzie jako przejechanie na czerwonym świetle. W takim przypadku, kierowca będzie ukarany mandatem od 300 zł do 500 zł, a liczba punktów karnych to 6.

Warto zaznaczyć, że przekroczenie czerwonego światła, jest jednym z najpoważniejszych naruszeń, prowadzących do licznych wypadków. Podobnie, nieprawidłowe skręcenie na skrzyżowaniu z zieloną strzałką stanowi istotne wykroczenie, mogące prowadzić do poważnych konsekwencji.

* Pamiętaj! Korzystanie z samochodu z naszej wypożyczalni aut w Gdańsku, Sopocie czy innym miejscu, nie zwalnia z obowiązku przestrzegania przepisów. W przypadku naruszenia przepisów, mandat zostanie wystawiony na właściciela pojazdu. ALE! Ostateczne koszty ponosi osoba wynajmująca auto, której dane są przypisane do konkretnej rezerwacji.

Wypożyczalnia samochodów Gdańsk Sopot Gdynia Trójmiasto

Wypożyczalnia samochodów w Gdańsku, Sopocie i Gdyni oferuje swobodne poruszanie się po Trójmieście, zapewniając wygodne i elastyczne warunki wynajmu. Z usług wynajmu auta w Gdańsku warto skorzystać, zwłaszcza w przypadku, gdy zależy nam na bezpiecznym i komfortowym przemieszczaniu się bez ograniczeń.

Nasza wypożyczalnia samochodów w Trójmieście zapewnia opcję wynajmu auta bez limitu kilometrów, co dodatkowo zwiększa elastyczność podróżowania po regionie. Warto również zaznaczyć, że wypożyczalnia taka jak nasza, gwarantuje pełne ubezpieczenie OC i AC, eliminując niepewność związaną z brakiem gwarancji bezpieczeństwa.

Pełne wsparcie klienta oraz przejrzyste zasady wynajmu auta sprawiają, że podróżowanie po Trójmieście staje się wygodne i przyjemne. Kierowcy, korzystając z usług wypożyczalni samochodów w Gdańsku, mogą bez obaw eksplorować uroki Sopotu, Gdyni i okolic, mając pewność, że nasze pojazdy są regularnie serwisowane i zadbane.

Przeczytaj także: PRZEWODNIK TRÓJMIASTO – GDAŃSK

KONTAKT

Biuro Obsługi klienta:

+48 58 733 50 50

bok@mestenza.com

Szybka rezerwacja :

+48 507 1111 66

Wypełnij formularz rezerwacyjny. Nie zwlekaj!