BMW – Historia marki

Marka BMW to jedna z marek których nikomu nie trzeba przedstawiać. Znakomita jakość wykonania, emocje związane z jazdą oraz ponadczasowy design to charakterystyczne cechy tego niemieckiego producenta samochodów z Bawarii. Asortyment BMW obejmuje nie tylko sportowe samochody, ale również eleganckie limuzyny i nowoczesne pojazdy elektryczne, które zdobywają popularność w obecnych czasach. Ale jak wyglądała droga, jaką przebyła firma BMW? Skąd się wywodzi i w jaki sposób ewoluowała na przestrzeni lat? Zapraszamy do zgłębienia historii tej renomowanej marki!

BMW – korzenie marki zaczynają się w lotnictwie

Historia BMW jest długa i obfituje w wiele ciekawych i nieoczekiwanych epizodów. Wszystko zaczęło się jeszcze w roku 1916, kiedy to przedsiębiorstwa założone przez Gustava Otto i Karla Rappa połączyły się, tworząc ostatecznie dobrze nam dziś znane BMW. Pełna nazwa tego skrótu brzmi – Bayerische Motoren Werke. Obie firmy zaczęły od produkcji silników lotniczych, która kontynuowana była przez markę BMW przez następne lata.

Okres po I wojnie światowej był ciężki dla marki ze względu na postanowienia traktatu wersalskiego, który zakazywał produkcji silników lotniczych na potrzeby niemieckiej gospodarki. W związku z tym BMW zajęło się produkcją m.in. hamulców kolejowych na potrzeby firmy Knorr-Bremse AG. W międzyczasie marka wciąż dostarczała wytwarzane jednostki napędowe do innych krajów, takich jak Czechosłowacja i ZSRR.

Co ciekawe, wielu ludzi uważa, że symbol zawarty w logo BMW odnosi się do początków działalności tego koncernu, jakim była produkcja silników lotniczych. Nie jest to jednak prawda. Logo to symbolizuje kolory flagi Bawarii, skąd wywodzi się marka BMW. Historia logotypu jest więc inna, niż uważa wiele osób.

BMW – historia powstania pierwszych pojazdów lądowych

Pierwsze BMW, jakie było wyprodukowane pod szyldem marki, było motocyklem (BMW R32). Zaprezentowany został na wystawie w Berlinie w 1923 roku. Maszyna o konstrukcji rurowej, silniku typu boxer i napędzie tylnej osi poprzez wał Cardana okazała się sukcesem. Który niewątpliwie przyczynił się do rozwoju producenta z Bawarii w kierunku budowy i produkcji pojazdów kołowych.

Już po kilku latach od debiutu motocykla R32 zaprezentowane zostało pierwsze BMW w postaci samochodu. W roku 1928 koncern wykupił Fahrzeugfabrik Eisenach A.G. (Fabryka Samochodów Eisenach), która produkowała małe samochody na licencji brytyjskiego Austina Seven. Dzięki temu ruchowi światło dzienne ujrzał model BMW 3/15 PS DA 2. W 1932 roku zaprezentowane zostało pełnoprawne BMW 3/20 PS AM1, które było pierwszą konstrukcją w pełni opracowaną przez BMW. Koncern już rok później zaprezentował kolejny pojazd – 303 z sześciocylindrowym silnikiem o pojemności 1.2 l.

Dużym sukcesem marki okazał się model 328, który zaskarbił sobie wielu zwolenników. Pojazd ten był niezwykle udaną konstrukcją, wygrywającą wiele wyścigów i zawodów, w tym Mille Miglia w latach 40. XX w. Sukcesy te położyły podwaliny pod dalszą, wspaniałą historię BMW w sportach motorowych.

BMW – okres II wojny światowej

Okres II wojny światowej był dla marki BMW kolejnym ciężkim czasem w swojej jeszcze nie tak długiej historii. Na rozkaz rządu niemieckiego zakłady BMW musiały przestawić się na zaopatrywanie armii nazistowskiej. Produkcja silników lotniczych szła pełną parą, dlatego na początku 1942 roku władze partii narodowosocjalistycznej nakazały przeniesienie produkcji motocykli do fabryki w Eisenach. Główna siedziba mieszcząca się w Monachium mogła w pełni skupić się na konstruowaniu jednostek napędowych do samolotów Luftwaffe. W 1945 roku zakład w Monachium został niemal całkowicie zniszczony podczas alianckich bombardowań. Po zakończonej wojnie, wyposażenie zostało skonfiskowane na rozkaz Stanów Zjednoczonych.

Dalsze lata funkcjonowania marki również nie należały do łatwych. Wprowadzone na rynek w latach 50. modele samochodów BMW 501 nie przynosiły koncernowi zysków, a jedynie straty na poziomie 4 tys. marek niemieckich za jeden wyprodukowany pojazd. Marka BMW wciąż nie mogąc się podnieść po skutkach wojennej pożogi, stanęła pod koniec lat 50. nad widmem sprzedaży swoich udziałów spółce Daimler-Benz AG. Jednakże dzięki sprzeciwie załogi, rady zakładowej, dealerów i pomniejszych akcjonariuszy, ostatecznie nie doszło do przejęcia.

BMW 3GT Wypożyczalnia samochodów Mestenza Rafał Grzebin

BMW – lata 60, czyli nowy start dla marki

Wraz z nadejściem nowej dekady, koncern BMW rozpoczął stopniową odbudowę dawnej świetności. Inicjatywę przywrócenia marki do życia podjął Herbert Quandt, członek rodziny Quandt, decydując się na przejęcie znacznej części akcji BMW. Dzięki temu krokom koncern mógł wyzwolić się spod wpływu niemieckich banków, skupiając się na rozwoju oraz opracowywaniu nowych pojazdów klasy średniej. Głównym celem było stworzenie samochodu o wyjątkowych osiągach, który zapełniłby lukę po bankructwie Borgwarda, specjalizującego się w tej klasie pojazdów.

Efekty tych działań szybko się opłaciły. Już w 1962 roku koncern przedstawił model “Neue Klasse”, który w różnych wersjach (1500, 1800 i 2000) odniósł oczekiwany sukces. Wraz z premierą następnego modelu – “Null-Zwei” (1602, 1802 i 2002/2002tii) – BMW wydobyło się z wszelkich problemów finansowych, osiągając stabilność i uznanie.

>>> SPRAWDŹ NASZĄ OFERTĘ NAJMU DŁUGOTERMINOWEGO! <<<

BMW – dalszy rozwój marki w drugiej połowie XX wieku

Od lat 70. za sterami koncernu BMW zasiadał Eberhard von Kuenheim. Dzięki tej osobie BMW z europejskiego przedsiębiorstwa urosło do rangi światowego producenta pojazdów klasy premium. Pod rządami Eberharda obrót firmy wzrósł aż 18-krotnie do niemal 30 mld marek niemieckich! Produkcja samochodów i motocykli również znacząco podskoczyła. BMW zwiększyło także zatrudnienie, aby sprostać zapotrzebowaniu na pojazdy tej marki.

W tym okresie zaprezentowano takie kultowe modele, jak BMW serii 5, 3 i 7. Które produkowane są do dziś i z biegiem lat zakorzeniły się w świadomości społeczeństwa oraz zaskarbiły sobie bardzo duże grono sympatyków. Pod koniec lat 90. BMW mogło pozwolić sobie „na zachcianki” – w 1994 roku koncern postanowił kupić angielską markę Rover Group.

Producent wytwarzał w tamtym czasie takie modele samochodów jak: Rover, MG, Mini i Land Rover. Jak się później okazało, nie była to udana inwestycja i po kilku latach większość z nich została sprzedana, a BMW postanowiło zostawić w swoich szeregach jedynie Mini. Z kolei w 1998 roku do koncernu dołączyła marka Rolls-Royce.

BMW – najnowsze dzieje firmy

Mimo licznych turbulentnych wydarzeń, które towarzyszyły historii marki BMW, dzisiejszy koncern jest jednym z największych producentów samochodów na skalę globalną. Prezentując pojazdy dla każdego, kto ceni bardzo dobre prowadzenie, oryginalny design i najwyższe osiągi. Każdy, kto choć trochę interesuje się motoryzacją, zna samochody tej marki, a entuzjaści marzą o przejażdżce autem z logo “M”.
BMW kontynuuje dynamiczny rozwój i nie pozostaje w tyle wobec zmieniającego się świata. W obliczu obecnej tendencji do elektryfikacji w motoryzacji, koncern skutecznie reaguje na rosnące zapotrzebowanie na pojazdy elektryczne, oferując zelektryfikowane wersje swoich samochodów. Wśród nich znajdują się modele takie jak i4, i7, a także pojazdy z linii Mini (Cooper SE).

Wypożyczalnia samochodów luksusowych w trójmieście

Wypożyczalnia samochodów Mestenza, z siedzibą w Trójmieście, serdecznie zaprasza do skorzystania z oferty wynajmu BMW Serii 3GT 318 z silnikiem diesla 2.0 o mocy 190 KM. Ten model to synonim elegancji, komfortu i wydajności, zapewniając świetne wrażenia z jazdy. Jeśli szukasz samochodu, który spełni Twoje oczekiwania, nasza wypożyczalnia aut w Gdańsku to miejsce, gdzie znajdziesz to, czego potrzebujesz.

Wynajem długoterminowy – komfort i elastyczność

W naszej wypożyczalni aut w Gdańsku oferujemy również atrakcyjne opcje wynajmu długoterminowego. Dla klientów poszukujących stałego i komfortowego rozwiązania, wynajem długoterminowy BMW Serii 3GT 318 to doskonały wybór. Ciesz się luksusem BMW przez długi okres, bez obaw związanych z codziennym utrzymaniem pojazdu.

Nasza wypożyczalnia samochodów zlokalizowana w Gdańsku umożliwia łatwy dostęp do naszej floty pojazdów. Bez względu na to, czy przyjeżdżasz do Trójmiasta w celach biznesowych czy rekreacyjnych.

Mestenza to wypożyczalnia aut w Trójmieście, która dba o różnorodność swojej floty. Oprócz BMW Serii 3GT 318 oferujemy szereg innych modeli, dostosowanych do różnych potrzeb i preferencji naszych klientów.

ZALETY NASZEJ WYPOŻYCZALNI SAMOCHODÓW LUKSUSOWYCH GDAŃSK:

Zobacz także: Infiniti Q50 Sport: Doskonały technicznie sportowy sedan

KONTAKT

Biuro Obsługi klienta:

+48 58 733 50 50

bok@mestenza.com

Szybka rezerwacja :

+48 507 1111 66

Wypełnij formularz rezerwacyjny. Nie zwlekaj!