Przewodnik

Jakie są najciekawsze miejsca Trójmiasta?

Trójmiasto, czyli Gdańsk, Gdynia i Sopot są jedną z najbardziej obleganych destynacji turystycznych w naszym kraju. Wiąże się to nie tylko z sezonem wakacyjnym, ale w zasadzie każdą porą roku, bo niezależnie od miesiąca, każdy podróżujący znajdzie coś dla siebie.

przewodnik-turystyczny-gdansk-gdynia-sopot-trojmiasto

Noclegi w Trójmieście

Latem warto odpowiednio wcześniej zatroszczyć się o nocleg. Bez znaczenia czy wybieramy się do Gdańska, Sopotu czy Gdyni na portalach internetowych znajdziemy wiele ofert hoteli, pensjonatów, kwater prywatnych, a nawet campingów – warto jednak wybrać miejsce, które będzie odpowiadało naszym oczekiwaniom oraz wybranym aktywnościom. Zdarza się, że w sezonie jest o to naprawdę trudno.

Jak dojechać do Trójmiasta?

Kolejną rzeczą, którą warto przemyśleć jest transport. Oczywiście, najłatwiej będzie wybrać się własnym samochodem. Jednak czy to najlepsze rozwiązanie? Szybko i ekonomicznie można dotrzeć także autobusem, busem lub (w zależności od miasta) samolotem czy pociągiem. Jeśli wybierzemy którąś z dwóch ostatnich opcji, warto zorganizować sobie transport z lotniska / dworca. Idealnym rozwiązaniem jest wypożyczalnia samochodów. Nasza wypożyczalnia samochodów Mestenza oferuje podstawienie auta na wskazane przez klienta miejsce w Gdańsku, Gdyni, Sopocie, a nawet do innych wybranych miejscowości. To jest bardzo popularna opcja wśród turystów. Przede wszystkim to komfort i wygoda podczas poruszania się po Trójmieście. Szczególnie, że w ofercie naszej wypożyczalni samochodów oferujemy takie samochody jak ogromny amerykański Cadillac Escalade, sportowe Infiniti Q50 i Subaru WRX, crossover Infiniti QX30 Luxe Tech, a nawet dostawczego w pełni elektrycznego Nissana!

Rafał Grzebin
Infiniti Q50 Sport wypożyczalnia samochodów Mestenza
Samochód na ślub, event, spotkanie biznesowe
Elektryczny van Nissan e-NV200 - ładowanie. Wypożyczalnia samochodów Mestenza Rafał Grzebin.

W trakcie pobytu warto skorzystać z wodnych wycieczek, bowiem z każdego z trzech miast kursuje Tramwaj Wodny na Hel.

Kolej na atrakcje turystyczne.

GDYNIA

“Dar Pomorza” w Gdyni

To chyba jeden z najbardziej znanych statków-muzeum w całym kraju. Któż z nas nie marzył w dzieciństwie, aby stanąć na jego pokładzie? Wybudowany w 1909 roku żaglowiec dopiero w 1929 r. powrócił do Polski zakupiony z datków społecznych przez Pomorski Komitet Floty Narodowej. W czasach świetności wypływał tyle mil morskich, że 25 razy opłynąłby  dookoła ziemię, odbył 102 rejsy szkolne, a na jego pokładzie przeszkolono 13 384 słuchaczy Szkoły Morskiej. Dziś służy nam jako piękne muzeum, na którego pokładzie nadal możemy poczuć jego duszę. Co ciekawe odbywają się też na nim liczne wydarzenia kulturalne, jak chociażby spektakle.

Molo i Klif w Orłowie

Pierwsze drewniane molo w Orłowie zostało wybudowane w 1934 roku. Dziś ma 180 m długości i możemy spacerować po nim bez żadnych opłat. Mimo, iż jest krótsze od sopockiego brata, to jest na nim zdecydowanie mniejszy tłok. Tuż obok mola znajduje się klif – zwany Klifem w Redłowie, Cypelem Orłowskim lub Orlą Głową. Jest to jeden z najstarszych rezerwatów w Polsce rozciągający się na długości 650 metrów. Plaża pokryta jest ciemnobrunatnymi warstwami piasku. Stanowią one skupisko minerałów ciężkich, których źródłem są zniszczone skały magmowe i metamorficzne. U jego podnóża występują także warstwy węgla brunatnego. Natomiast wzdłuż klifu wiedzie nadmorska trasa spacerowa do Sopotu. Idąc szczytem skarpy można zobaczyć wspaniałą panoramę Mierzei Helskiej, portu w Gdyni oraz plaży. Ten krajobrazowy rezerwat przyrody o powierzchni blisko 122 ha został utworzony w 1938 roku. Celem ochrony jest zachowanie naturalnych lasów bukowych oraz naturalnego stanowiska jarząba szwedzkiego. W rezerwacie występują charakterystyczne rośliny (rokitnik zwyczajny, podrzeń żebrowiec, wawrzynek wilczełyko, bluszcz pospolity) oraz specyficzne procesy geologiczne abrazji morskiej.

Kościół św. Michała Archanioła

Ten piękny ceglany kościół św. Michała Archanioła pochodzi z XIII w. Jego historia sięga 1224 roku, kiedy to został ufundowany przez księcia gdańskiego Świętopełka II. Położony jest nad samym brzegiem morza w Oksywiu, jednej z najbardziej malowniczych dzielnic miasta. Z pierwotnej średniowiecznej konstrukcji do dziś zachowała się jedynie ściana zachodnia świątyni. W okresie II wojny światowej uległ on częściowemu zniszczeniu, a następnie odbudowany. Wewnętrzny układ architektoniczny nawiązuje do rozpowszechnionego w XIII i XIV wieku na Pomorzu Gdańskim stylu wiejskiego kościoła parafialnego. W jego wnętrzu znajduje się neobarokowy ołtarz główny z 1930 roku. Nieopodal znajduje się Pomnik Latarni Morskiej Gdynia Oksywie, z którego rozciąga się przepiękna nadmorska panorama.

Domek Rybacki

To prawdopodobnie najstarszy zachowany budynek mieszkalny Gdyni jeszcze z czasów, gdy ta była XIX w. rybacką wioską. Obecnie znajduje się w nim kawiarnia, której wnętrza opowiadają historię okolicy dzięki wykorzystanym przy aranżacji oryginalnym dokumentom, fotografiom czy bibelotmom z dawnych lat.

Schron „Truppen mannschafts bunker”

Jeden z trzech ciężkich schronów przeciwlotniczych typu T-750. Powstały one w okresie II wojny światowej, gdy port stał się jedną z najważniejszych baz niemieckiej Marynarki Wojennej – Kriegsmarine. Miały stanowić schronienie dla załóg okrętów wojennych. Dziś stanowią obowiązkowy punkt wycieczek po mieście, lecz niewiele osób wie, że sam schron nadal utrzymywany jest w stanie gotowości dla obrony cywilnej.

Domek Abrahama

Zbudowany w 1902 roku jest ostatnim reliktem wiejskiej zabudowy na ul. Starowiejskiej. Swoją nazwę zawdzięcza Antoniemu Abrahamowi – działaczowi kaszubskiemu, bojownikowi o polskość Pomorza, który mieszkał tutaj przez ostatnie lata swojego życia (1920-1923). Sama ulica Starowiejska to najstarszy ciąg komunikacyjny w mieście – pokryta zabytkowym brukiem z lat dwudziestych ubiegłego stulecia ulica ma długość 750 m. Wokół niej znajdowały się niegdyś domostwa gdyńskich rybaków.

Port Gdynia i Muzeum Emigracji

Port Gdynia to trzeci największy port morski w kraju i stale się rozwija. Tym samym spacerując po nim możemy nie tylko poznawać jego historię (zwiedzanie Portu Marynarki Wojennej czy Stoczni Marynarki Wojennej), ale także obserwować tętniące życiem wybrzeże pełne statków handlowych.

W tym samym porcie warto zawitać do Muzeum Emigracji, które to znajduje się w odnowionym budynku Dworca Morskiego z lat 30. XX wieku. Nazywane jest jednym z najciekawszych muzeów w Polsce. Wykorzystując nowoczesną multimedialną oprawę, w pełen emocji sposób opowiada o historii polskich emigrantów oraz sukcesów rodaków za granicą.

Potrzebujesz samochodu? Sprawdź ofertę wypożyczalnia samochodów Gdynia.

SOPOT

Plaża i molo w Sopocie

Pierwszym punktem wypraw do Monte Carla Północy jest oczywiście spacer jego przepięknymi piaszczystymi plażami oraz wizyta na molo. Mimo, iż jest to chyba najbardziej oblegane przez turystów miejsce w Trójmieście – nic nie może odebrać mu jego uroku – przyciąga jak magnes ,także spacer – obowiązkowo!

przewodnik-turystyczny-sopot-trojmiasto-molo

Grand Hotel

Otwarty w 1927 roku hotel kosztował wówczas 20 mln gdańskich guldenów i w założeniu miał być miejscem odpoczynku dla gości odwiedzających sopockie kasyno. To właśnie tutaj nocowały takie nazwiska jak Marlena Dietrich, Jan Kiepura, Greta Garbo czy Fidel Castro.

Kompleks Zakładu Balneologicznego i Łazienek Południowych

Zakład Balneologiczny powstał w 1903 roku, a koszt jego budowy wyniósł 460 tys. marek. Obiekt zbudowany został na terenie zajmowanym wcześniej przez zakład kąpielowy Jerzego Haffnera. Na jego ścianie znajduje się tablica upamiętniająca założyciela kąpieliska. Można w nim skorzystać m.in. z kąpieli solankowych, krioterapii, kinezyterapii, balneoterapii, hydroterapii, inhalacji oraz zabiegów rehabilitacji narządów ruchu. Naprzeciwko zakładu znajduje się fontanna, do której woda pompowana jest ze zdroju św. Wojciecha.

Pijalnia Wód Solankowych

Znajduje się na trzecim piętrze budynku przy Placu Zdrojowym 2 w widokiem molo i Park Południowy. Woda wypływa ze zdroju św. Wojciecha w Sopocie 800 metrów pod ziemią i ma właściwości lecznicze. Sopocka solanka jest znana mieszkańcom Trójmiasta już od 1973 roku. Zawiera znaczne ilości bromu i jodu, a także potasu i magnezu. Kąpiele w wodzie są dobre na leczenie narządów ruchu.

Muzeum Sopotu

Muzeum zostało ulokowano w zabytkowej willi kupca i przedsiębiorcy Ernsta Claaszena, jednego z bogatych patrycjuszy, przedsiębiorców i arystokratów, których na przełomie wieków przyciągał sopocki blichtr. Według opowiadań córki Claaszena projekt stworzył sam właściciel, kreśląc architektowi romantyczną wizję tej nietypowej willi położonej raptem kilka kroków od morza. Dziś placówka dokumentuje historię miasta i regionu w ekspozycji stałej i wystawach czasowych.

Dworek Sierakowskich

Dworek Sierakowskich, wzniesiony w XVIII wieku, to najstarszy budynek w całym Sopocie! Właściciel dworu, hrabia Kajetan Sierakowski, był nie lada personą – posłem na Sejm Czteroletni, odznaczonym Orderem Orła Białego. Co ciekawe, podczas jednego z pobytów Sierakowskich w Sopocie do dworku przyjechał 17 letni wówczas Fryderyk Chopin, który przyjaźnił się z synem Kajetana, Antonim. Dziś dworek jest siedzibą Towarzystwa Przyjaciół Sopotu pełniąc rolę jednego z najaktywniejszych w mieście ośrodków życia kulturalnego.

Opera Leśna w Sopocie

Leśny amfiteatr o powierzchni 4 ha otwarty został w lipcu 1909 roku. Opera Leśna znajduje się na skraju Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego w kompleksie leśnym Lasów Oliwskich. Znana jest przede wszystkim z licznych festiwali muzycznych. W okresie międzywojennym miały tu miejsce światowej klasy koncerty, a współcześnie debiutowały tu gwiazdy, których przeboje śpiewamy do dziś.

Potrzebujesz samochodu? Sprawdź ofertę wypożyczalnia samochodów Sopot.

GDAŃSK

Fontanna Neptuna

Ten 650-kilogramowy posąg można uznać za najbardziej charakterystyczną wizytówkę Gdańska – każdy, kto odwiedza miasto, wraca chociaż z jedną jego fotografią. Jedną z legend dotyczących fontanny tłumaczy powstanie słynnej gdańskiej nalewki – Goldwasser. Według niej Neptuna oburzyło marnotrawstwo, którym wykazują się osoby wrzucające monety do studni. Uderzył trójzębem z wielką siłą w wodę i rozbił monety w drobne złote płatki, które zanurzone są w ziołowym likierze Goldwasser.

Ratusz Głównego Miasta

To jeden z bardziej charakterystycznych budynków Gdańska. Najstarsze fragmenty ratusza pochodzą z XIV wieku. W następnych okresach był on jednak wielokrotnie rozbudowywany, a efektem jest piękna gotycko-renesansowa budowla.

Droga Królewska

Nazwa ta została nadana ul. Długiej oraz jej przedłużeniu – ulicy Długi Targ w związku z uroczystymi wjazdami polskich monarchów do miasta. Pierwszym uroczyście witanym na niej królem był Kazimierz Jagiellończyk w 1457 roku.

Długie Pobrzeże

Ten nadwodny deptak ciągnący się wzdłuż zachodniego brzegu Motławy, obecnie pełen jest kawiarni i restauracji. Znajdują się tu tzw. bramy wodne, statki oraz najsłynniejszy Żuraw w Polsce.

Brama Żuraw

Zabytkowy dźwig portowy i jedna z bram wodnych Gdańska, która mieści się nad Motławą, na końcu ulicy Szerokiej. Ta o nieznanym wyglądzie istniała już w 1363 roku, a z 1367 roku zachowała się łacińska wzmianka o dźwigu caranum. W obecnym kształcie Żuraw zbudowano w latach 1442-1444. Spełniał on dwie funkcje – służył do stawiania masztów i przeładunku towarów oraz był bramą miejską.

Ulica Mariacka

Początków jej istnienia można doszukiwać się już w I poł. XIV wieku, a tym, co ją wyróżnia, to zachowane przedproża. Bogata dekoracja rzeźbiarska i snycerska, wąskie brukowane przejścia pomiędzy szeregiem domów – tak kiedyś wyglądał Gdańsk.

Korona Gdańska

Konkatedralna Bazylika Mariacka zwana często „Koroną Gdańska” jest największą w Europie świątynią wybudowaną z cegły  i wspaniałym przykładem sztuki gotyckiej. Potężne jej mury i wieże wznoszą się wysoko nad panoramą miasta oraz nad rozległą okolicą.

Kamień węgielny położono w 1343 roku i budowla powstawała etapami przez 159 lat. Swoim rozmachem budzi niesamowite wrażenie, a wnętrze skrywa liczne zabytki średniowiecznych mistrzów, jak „Pieta” czy „Piękna Madonna Gdańska” oraz dzieła późniejszych epok. W kościele można zobaczyć także kopię tryptyku „Sąd Ostateczny” Hansa Memlinga (1467-73), którego oryginał jest przechowywany w Muzeum Narodowym w Gdańsku. Najbardziej niezwykłym zabytkiem jest trzykondygnacyjny zegar astronomiczny Jana Düringera z 1470 roku o wysokości 14 metrów. Szczególnie warto go zobaczyć w czasie pokazu, który zaczyna się codziennie o 11:55.

Sama bazylika ma długość 105,2 m, szerokość w transepcie 66,2 m. Kubatura wynosi 155 000 m. Na 26 wolno-stojących filarach wspiera się wspaniałe sklepienie gwiaździste i kryształowe.

Muzeum II Wojny Światowej i Westerplatte

Mimo iż wielu historyków uważa, że druga wojna światowa rozpoczęła się od ataku bombowego na Wieluń, to symbolem wydarzenia jest ostrzał polskiej składnicy wojskowej na Westerplatte przez niemiecki pancernik Schleswig-Holstein oraz atak na budynek Poczty Polskiej w Gdańsku. To główny powód dla którego to właśnie w tym mieście powstało muzeum upamiętniające te tragiczne wydarzenia.

Warto odwiedzić również Westerplatte, gdzie znajdują się Wartownia nr 1 – główny punkt polskiej obrony we wrześniu 1939 oraz Pomnik Obrońców Wybrzeża upamiętniających tych, którzy zginęli w walkach.

Europejskie Centrum Solidarności

To właśnie tu wszystko się zaczęło: Solidarność, Okrągły Stół, a w końcu upadek komunizmu w Polsce. Chociaż od wydarzeń minęło już wiele lat, pamięć tamtych dni jest tu wciąż żywa i podtrzymywana przez funkcjonujące w pobliżu stoczni Europejskie Centrum Solidarności. Poświęcone jest ono historii Solidarności oraz ruchom opozycyjnym, które doprowadziły do wielu ważnych przemian. Efektowna bryła przypominająca stalowy statek bardzo dobrze pasuje do zabudowań i urządzeń stoczniowych. Równie dobrze wygląda budynek w środku. Połączenie rdzawej stali, szkła oraz roślinności nadaje mu wyjątkowy charakter.

Archikatedra Oliwska

Archikatedra Oliwska o długości 107 metrów jest najdłuższym średniowiecznym kościołem w Polsce, a do tego bogato zdobionym. 23 przeważnie barokowe i rokokowe ołtarze, XVII-wieczne obrazy, kaplice, płyty nagrobne, zabytkowe baldachimy, to tylko niektóre zabytki, które można podziwiać w jej wnętrzu. Najbardziej znanym zabytkiem są rokokowe organy ozdobione 25 figurkami aniołków grających na różnych instrumentach oraz składające się z 7876 piszczałek. Podniosła muzyka rozchodząca się po posiadającym znakomitą akustykę kościele, a dodatkowo figurki poruszające się podczas gry, tworzą niesamowity spektakl, na długo pozostający w pamięci.

Potrzebujesz samochodu? Sprawdź ofertę wypożyczalnia samochodów Gdańsk.

Wypełnij formularz rezerwacyjny. Nie zwlekaj!